Klassiskeem (Class Diagram, диаграмма классов) — on UML-i struktuuriline diagramm, mis näitab süsteemi klasside üldstruktuuri ja hierarhiat, nende koostööd, atribuute (välju), meetodeid, liideseid ja nendevahelisi seoseid (suhted). Seda kasutatakse laialdaselt mitte ainult dokumenteerimiseks ja visualiseerimiseks, vaid ka konstruerimiseks otse või tagurpidi projekteerimise kaudu.
Klasside diagrammi põhielemendid
Klass on võtmeelement objekti-orienteeritud modelleerimises. Klasside diagrammil on klassid kujutatud raamides, mis sisaldavad kolme komponenti:
- Ülemises osas on klassi nimi.
Klassinimi on tsentreeritud ja kirjutatud paksus kirjas. Klasside nimed algavad suurtähega. Kui klass on abstraktne, siis tema nimi on kirjutatud paksus kursiivis.
- Keskel asuvad klassi väljad (atribuutide).
Need on joondatud vasakule ja kirjutatud väiketähtedega. Atribuudid määratlevad klassi omadused ja omadusväärtused, mis on vajalikud süsteemi töötamiseks. - Alumises osas on klassi meetodid.
Need on samuti joondatud vasakule ja kirjutatud väiketähtedega. Need määratlevad, kuidas klassi objektid käituvad ja kuidas nad teiste süsteemide osadega suhtlevad.


Nähtavus
Klassi liikmete nähtavuse määramiseks (st mis tahes atribuutidele või meetoditele) tuleb need tähistused paigutada osaleja nime ette.
Ühenduste tüübid

- Assotsiatsioon (Association) – see on suhe klasside eksemplaride vahel. Iga assotsiatsiooni lõpp on seotud korduvusega (synonüüm – võimsus, originaalis – multiplicity), mis näitab, kui palju objekte,
mis asuvad vastava assotsiatsiooni lõpus, võivad osaleda antud suhtes.
- Agregeerimine (Aggregation) – see on tervik-osa tüüpi assotsiatsioon. Agregeerimine UML-is esitatakse sirge joonena, mille lõpus on romb. Romb ühenduses näitab, milline klass on agreggeeriv (st “koosneb”
teistest); klass vastasküljel on agreggeeritud (st need on need “osad”).
- Kompositsioon (Composition) – see on selline agreggeerimine, kus osaobjektid ei saa eksisteerida iseseisvalt ja hävitatakse, kui agreggeeriv klass hävitatakse. Kompositsioon esitatakse nagu assotsiatsioon, kuid romb
on täidetud.
- Pärimine (Inheritance) – see on üldine-eriline tüüpi suhe. See võimaldab määratleda suhet klasside vahel, kus üks klass omab käitumist ja struktuuri mitmesugustes teistes klassides. Kui luuakse tuletatud klass baasklassist (ühe või mitme), tekib pärimisjärjestus.
Klassiskeemide Kasutamine ja Eelised
Klassiskeemide loomine on oluline süsteemi disaini etapis. Need diagrammid aitavad arendajatel mõista süsteemi struktuuri, suhete hierarhiat ja objekti käitumist. Klassiskeemide koostamine aitab vältida vigu ja arusaamatusi, sest see pakub visuaalset ülevaadet klassidevahelistest seostest ja nende vastutusest. UML klassiskeemid võimaldavad ka süsteemi edasist analüüsi ja arendamist, aidates modelleerimisprotsessis vältida tühimikuid ja kahtlusi.
Klassiskeemide abil saab ka hõlpsasti määratleda ja dokumenteerida süsteemi komponente, samuti arendada tarkvaralahendusi, mis on hästi struktureeritud ja hooldatavad. Samuti on need diagrammid kasulikud koostööks meeskondade vahel, kuna need pakuvad ühist keelt süsteemi mõistmiseks ja arendamiseks.


Tehtud Lucidchartis