Klassiskeem (Class Diagram, диаграмма классов) on UML-i struktuuriline diagramm, mis näitab süsteemi klasside üldstruktuuri ja hierarhiat, nende koostööd, atribuute (välju), meetodeid, liideseid ja nendevahelisi seoseid (suhted). Seda kasutatakse laialdaselt mitte ainult dokumenteerimiseks ja visualiseerimiseks, vaid ka konstruerimiseks otse või tagurpidi projekteerimise kaudu.

Klasside diagrammi põhielemendid

Klass on võtmeelement objekti-orienteeritud modelleerimises. Klasside diagrammil on klassid kujutatud raamides, mis sisaldavad kolme komponenti:

  • Ülemises osas on klassi nimi.
    Klassinimi on tsentreeritud ja kirjutatud paksus kirjas. Klasside nimed algavad suurtähega. Kui klass on abstraktne, siis tema nimi on kirjutatud paksus kursiivis.
  • Keskel asuvad klassi väljad (atribuutide).
    Need on joondatud vasakule ja algavad väiketähega.
  • Alumises osas on klassi meetodid.
    Need on samuti joondatud vasakule ja kirjutatud väiketähega.

Nähtavus

Klassi liikmete nähtavuse määramiseks (st mis tahes atribuutidele või meetoditele) tuleb need tähistused paigutada osaleja nime ette.

Ühenduste tüübid

  • Assotsiatsioon (Association) – see on suhe klasside eksemplaride vahel. Iga assotsiatsiooni lõpp on seotud korduvusega (synonüüm – võimsus, originaalis – multiplicity), mis näitab, kui palju objekte, mis asuvad vastava assotsiatsiooni lõpus, võivad osaleda antud suhtes.
  • Agregeerimine (Aggregation) – see on tervik-osa tüüpi assotsiatsioon. Agregeerimine UML-is esitatakse sirge joonena, mille lõpus on romb. Romb ühenduses näitab, milline klass on agreggeeriv (st “koosneb” teistest); klass vastasküljel on agreggeeritud (st need on need “osad”).
  • Kompositsioon (Composition) – see on selline agreggeerimine, kus osaobjektid ei saa eksisteerida iseseisvalt ja hävitatakse, kui agreggeeriv klass hävitatakse. Kompositsioon esitatakse nagu assotsiatsioon, kuid romb on täidetud.
  • Pärimine (Inheritance) – see on üldine-eriline tüüpi suhe. See võimaldab määratleda suhet klasside vahel, kus üks klass omab käitumist ja struktuuri mitmesugustes teistes klassides. Kui luuakse tuletatud klass baasklassist (ühe või mitme), tekib pärimisjärjestus.

Lucidchart

Shapes — UML Class Diagramm

Aknaruloode tootmise veebilehe klassiskeem
Tehtud Lucidchartis