CASE-vahendid ehk Computer-Aided Software Engineering (CASE) vahendid on tarkvara arendamise tööriistad, mis toetavad erinevaid tarkvaraarenduse etappe ja protsesse. Eesti keeles võiks neid nimetada arvutipõhise tarkvarainseneeria tööriistadeks või lihtsalt tarkvaraarenduse tugivahenditeks.

Need vahendid aitavad automatiseerida ja hõlbustada selliseid ülesandeid nagu:
- Süsteemide analüüs ja projekteerimine – CASE-vahendid võimaldavad luua ja hallata tarkvara arhitektuurilisi ja funktsionaalseid mudeleid, näiteks UML-diagramme (Unified Modeling Language). Näiteks tööriistad nagu Enterprise Architect ja Visual Paradigm toetavad keerukaid süsteemide modelleerimisprotsesse.
- Koodi genereerimine – Mõned tarkvaraarenduse tööriistad suudavad automaatselt genereerida lähtekoodi vastavalt loodud mudelitele. See vähendab käsitsi kodeerimise aega ja võimalikke inimlikke vigu. Näiteks IBM Rational Rose võimaldab UML-mudelitest genereerida Java või C++ koodi.
- Testimine ja veaparandus – Tarkvara testimine on oluline kvaliteedi tagamise osa. Automatiseeritud testimistööriistad aitavad genereerida ja käivitada testjuhtumeid ning analüüsida tulemusi. Näiteks Selenium on populaarne kasutajaliidese testimiseks, samas kui JUnit on laialdaselt kasutusel Java testimise automatiseerimiseks.
- Dokumentatsiooni loomine – Dokumentatsioon on tarkvaraarenduses hädavajalik. Spetsiaalsed tööriistad aitavad luua ja hallata dokumentatsiooni, näiteks süsteemikirjeldusi, API dokumentatsiooni ja muud tehnilist teavet. Näiteks Doxygen võimaldab genereerida koodist automaatselt dokumentatsiooni.
- Protsesside haldamine – Projektijuhtimise tarkvaralahendused toetavad tarkvaraarenduse protsesside jälgimist, ülesannete haldamist ja koostööd meeskonnaliikmete vahel. Näiteks Jira ja Microsoft Azure DevOps pakuvad laia valikut projektijuhtimise funktsioone.
Tarkvaraarenduse tugivahendite kasutamine aitab arendajatel ja projektijuhtidel tõsta tootlikkust, vähendada vigu ja parandada tarkvara kvaliteeti. Tänapäeval on need vahendid lahutamatu osa tarkvaraarenduse protsessist, aidates kaasa tõhusamale ja struktureeritumale arendustööle. Kasutades õigeid tööriistu, saavad arendajad keskenduda innovatsioonile ja kvaliteetse tarkvara loomisele, vähendades samal ajal vigade ja ajakulu riske.